مرکز حل منازعات تجارتی افغانستان در کابل افتتاح گردید

     IMG_0067 مرکز حل منازعات تجارتی افغانستان شاهد برگزاری مراسم افتتاحیه و قطع نوار مرکز، با تشریف آوری بیش از 120 متشبث خصوصی بروز سه شنبه مورخ 9 سرطان 1394 بود. مرکز حل منازعات تجارتی افغانستان در کابل موقعیت دارد و یگانه نهاد ارائه کننده خدمات میانجیگری و تصفیه حساب به سطح ملی و بین المللی میباشد و در آینده نزدیک خدمات حکمیت را نیز برای منازعات تجارتی در افغانستان فراهم  خواهد کرد.

مرکز حل منازعات تجارتی افغانستان یک مرکز جدید حل منازعات در کشور است که بوسیله ادارهء محترم حرکت و ادارهء محترم اتاق تجارت و صنایع افغانستان و با همکاری فنی (ADR) یا مرکز حل منازعات بدیل ایجاد گردیده است. هدف مرکز ارائه خدمات حل منازعات بدیل، بطور سریع، مسلکی و شفاف میباشد و در نظر دارد با پیشکش خدمات سریع، عادلانه، کم هزینه و قابل اعتماد حل منازعات بدیل در منطقه، سهم فعالانهء خویش را در جلب منازعات شرکت های تجارتی و بهبود امور تجارت ایفاء نماید. برای معلومات بیشتر در مورد مرکز و خدمات آن و راه های ثبت درخواست میانجیگری، میتوانید به سایت ما مراجعه کنید. www.acdr.af

در مراسم افتتاحیه این مرکز، وزیر تجارت و صنایع، اعضای هیئت مدیره اتاق، اعضای کمیته رهبری مرکز حل منازعات تجارتی افغانستان و رئیس اجراییه اداره حرکت اشتراک ورزیده بودند.

محترم الحاج خانجان الکوزی معاون اول هیئت مدیره اتاق تجارت و صنایع افغانستان در مورد اهمیت حل و فصل منازعات توسط مرکز حل منازعاتی تجارتی افغانستان صحبت کرد

محترم همایون رسا وزیر تجارت و صنایع افغانستان، طی سخنرانی در محفل افتتاحیه این مرکز، حمایت قاطع خویش را از ایجاد مرکز حل منازعات تجارتی افغانستان اعلام نمود. وی ایجاد همچو یک مرکز معتبر را گامی بزرگ در راستای فراهم سازی سهولت های بیشتر برای تاجران و سرمایه گذاران کشور عنوان نمود. آقای رسا همچنان تعهد سپرد، که در صورت ضرورت حاضر است تا در کمیته رهبری این مرکز اشتراک نماید.

محترم نسیم اکبر رئيس اجرائیوی اداره حرکت، ایجاد این مرکز را یکی از نیازهای اساسی برای هر جامعه تجاری عنوان نمود و آنرا یک ابزار خوب جهت تشویق سرمایه گذاری های داخلی و خارجی خواند.

در همین حال وی با تاکید روی هدفمند بودن فعالیت های این مرکز گفت: “در همچو یک مرکز مصؤنیت و محرمیت قضایا  به طور کلی حفظ خواهد شد.” و از کارمندان مرکز حل منازعات تجارتی افغانستان خواست تا بی طرفی خویش را حین رسیدگی به منازعات تجارتی حفظ نمایند.

اداره حرکت با فراهم سازی 1.8 میلیون دالر سرمایه گذاری و همکاری فنی شامل کارمندان، سیستم و ساختمان جدید، سهم بسزایی در تاسیس این مرکز داشته است. هدف ما در اینجا ساده سازی قراردادها و مختصر سازی پروسه حل و فصل منازعه بوسیله ساختاری منظم میانجیگری، و تا حد امکان و کاهش هزینه حل و فصل منازعه از 25 درصد حد معمول به یک فیصدی، میباشد.

این مرکز برای حل و فصل منازعات تجارتی ارائه کننده خدمات میانجیگری با استندرد و معیارهای بین المللی در افغانستان میباشد و منازعات تجارتی در سطح بین الملل را مشروط به گزینش مرکز به عنوان مرجع حل منازعات شان، پذیرا خواهد بود. بنابراین تاجران و سرمایه گذاران می توانند بطور آنلاین با علاوه نمودن (فقره میانجیگری) در قراردادهای خویش که به زبانهای انگلیسی،‌ دری و پشتو در سایت مرکز موجود است، مرکز را به عنوان مرجع حل و فصل منازعات تجارتی تان انتخاب نمایند.

منازعات بطور عادی میان سازمان های تجارتی بروز میکند و اغلباً پروسه های طولانی، هزینه بردار و زمان گیر را در بر میگیرد؛‌ اکثر منازعات  تجارتی تدریجاً شکل خصمانه را به خود گرفته و باعث تخریب روابط تجارتی میان طرفین منازعه کننده میگردد. در طول (30) سال گذشته، حل منازعات بدیل یا (ADR) با ارائه خدماتِ کم هزینه تر و با تشریک مساعی طرفین منازعه کننده برای حل و فصل همچو مشکلات، سازمان های تجارتی را در جهت حفظ و بهبود روابط تجارتی شان با یکدیگر همکاری نموده است.

بر اساس گزارش فعالیت های تجارتی سال 2014 منتشرهء بانک جهانی، اجرای قرارداد در افغانستان شامل پروسیجرهای پیچیده بوده و 1642 روز را در بر میگیرد. بطور میانگین 25 درصد مبلغ ادعا شده مصرف حل و فصل منازعه در دستگاه رسمی قضایی میگردد. واقعیت های موجود در اجرای مواد قرارداد به وضوح ضعف و ناکارایی محاکم را نشان میدهد. اجرای ناموثر قرارداد، نقش بازدارانده را در سرمایه گذاری خارجی و داخلی ایفاء‌ و نتایج منفی روی اشتغال زایی و درآمدزایی خواهد داشت.

تماس:

محترم صیام پسرلی، مسئول بخش ارتباطات و بازاریابی

شماره تماس: +93793335814

ایمیل: communication@acdr.af آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید

ویب سایت: www.acdr.af

 

IMG_0035

IMG_0023

IMG_0050

IMG_0066